Güvenli İnternet Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

- İnternet Bankacılığı işlemlerinizi yalnızca güvenli olduğundan emin olduğunuz bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleştiriniz. İnternet cafe gibi ortak kullanıma açık bilgisayarlar aracılığı ile İnternet Bankacılığı işlemleri yapmayı tercih etmeyiniz.

 - İnternet Bankacılığı işlemlerinizi yaptığınız bilgisayarlarınızda anti virüs yazılımları bulundurunuz ve yeni sürümleri ile güncel tutunuz.

 - Bilgisayarınıza ve bilgisayarınızda bulundurduğunuz bilgilere yetkisi olmayan kişilerin erişimini engellemek amacı ile İnternet Güvenlik Duvarı (Firewall) yazılımları kullanınız.

 - Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemi ve arayıcı programı için güvenlik güncelleştirmelerini mutlaka uygulayınız.

 - Lisanssız program kurulumlarında güvenlik açığı oluşabileceğinden lisanslı program kullanmayı tercih ediniz.

 - Güvenli olmayan internet sitelerinden dosya indirmekten kaçınmalısınız.

 - İnternet Bankacılığına giriş sırasında kullandığınız kullanıcı adı, parola ve şifre bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayınız, bir yere yazmayınız ve bilgisayarınıza kaydetmeyiniz.

 - T-Bank hiçbir şekilde şifre ve parola bilgilerinizi size sormayacaktır. Bu sebeple telefon, e-mail, şube veya başka bir kanaldan benzer bir talep ile karşılaşırsanız hiçbir suretle bilgi vermeyiniz.

 - Müşteri No/Rumuz ve şifrenizi girerken başkaları tarafından görülmediğinden emin olunuz.

 - Rumuz ve parolanızı belirli aralıklarla değiştiriniz. Parola seçerken doğum tarihi ve telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilir bilgileri kullanmayınız. Diğer uygulama ve sitelerde kullandığınız şifrelerden farklı olmasına özen gösteriniz.

 - İnternet Şubesine giriş yaparken sanal klavye kullanmayı tercih ediniz.

 - T-Bank İnternet Şubesine erişim için tarayıcınızın adres bölümüne www.tbank.com.tr yazıp, bu sayfada yer alan İnternet Şubesi linkine tıklayarak giriş yapınız. Diğer web sitelerinde yer alabilecek veya e-mail ile gelebilecek linkleri tıklayarak İnternet Şubesine erişim sağlamayı denemeyiniz.

 - İnternet Şubesinden çıkış yaparken yalnızca "Güvenli Çıkış" linkini kullanarak çıkış yapınız. Tarayıcınızın sağ üst köşesinde yer alan çarpı sembolünden kapatmayınız.

 - İnternet Bankacılığınız açık iken bilgisayarınızın başından kalkmamalısınız.

 - İnternet Bankacılığınız açıkken başkalarının bilgisayarınızı kullanmasına izin vermemelisiniz.

 - İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirilen her işlem kayıt altına alınmakta ve kişisel bilgilerinizin gizliliğine en üst seviyede uyularak saklanmaktadır.

 
 
Gizlilik Taahhüdümüz

Turkland Bank A.Ş. Gizlilik Açıklaması

TurklandBank A.Ş müşterilerinden, yasal mevzuat çerçevesinde zorunlu olarak alınması gereken bilgiler yanında, vermeyi hedeflediği en iyi hizmet ve ürünü sağlamak amacı ile yalnızca gerekli olduğuna inanılan bilgileri almaktadır.

Müşterilerimizden aldığımız bilgilerin gizliliği ve güvenliği, esas aldığımız en önemli kriterdir.

Turkland Bank A.Ş., müşteri bilgilerinin gizliliğini korumak adına aşağıda belirtilen kuralları esas almıştır

Müşteri bilgileri Turkland Bank A.Ş. tarafından oluşturulmuş güvenlik sistemi içerisinde gizlidir ve yalnızca müşteri bilgilerinin gizliliği ile doğru kullanımı konusunda yeterince eğitilmiş ve bu bilgileri kullanabilmek için yetkilendirilmiş Bankamız çalışanlarının müşteri bilgilerine erişimleri mümkündür.

Turkland Bank A.Ş., kendi personeli de dahil olmak üzere, müşteri bilgilerine herhangi bir kişinin izinsiz ulaşamaması amacıyla sıkı bir güvenlik sistemi uygulamaktadır.

"Müşteri bilgileri, ilgili yasa ve düzenlemelerdeki zorunluluklar dışında, başka kurum ve kuruluşlara onayınız alınmadan ve/veya talebiniz olmaksızın verilmez.

İlgili yasalarda öngörülen çeşitli yönetsel otoriteler ve yargı organları, mercileri veya Turkland Bank A.Ş.'nin tabi olduğu düzenleyici kurumlar zaman zaman müşteri bilgilerini paylaşmamızı veya açıklamamızı isteyebilirler. Böyle durumlarda, müşteri bilgileri sadece gerekli yetkiler çerçevesinde ve ilgili yasa ve düzenlemelerdeki sınırlar dahilinde açıklanacaktır. Üçüncü kişi ve kuruluşlardan alınan hizmetlerde, kişi, kuruluşlar ve çalışanlarının Turkland Bank A.Ş. tarafından belirlenen gizlilik ve sır saklama kurallarına uymaları muhakkak talep edilmektedir.

Bilgilerin güncelliği

Bilgilerinizin doğruluğu ve güncelliği önemlidir. Hesap bildirimleri ve İnternet Bankacılığı gibi çeşitli yollarla iletişim bilgilerinize, hesap bakiyelerinize, işlemlerinize ve benzeri bilgilere erişebilirsiniz. Size ait bilgilerinizin güncel olmadığını veya hatalar olduğunu tespit etmeniz durumunda gerekli güncellemeleri veya değişiklikleri yapabilmemiz için lütfen şubenize bilgi verin.

Gizliliğin korunması

Bilgilerinizin gizliliğinin korunması konusunda;

• Hesap bakiyenizi ve banka ekstrelerinizi düzenli olarak kontrol etmenizi ve herhangi bir tutarsızlık durumunda şubenize bildirmenizi,
• Kimlik bilgilerinizin, şifrelerinizin veya diğer dizli bilgilerinizin üçüncü şahıların eline geçmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız ivedilikle durumu şubenize bildirmenizi,
• Karşı tarafın kimliğinden emin olmadığınız telefon görüşmeleri veya elektronik yazışmalarda kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı,Online bankacılık işlemleriniz için güvenli bir tarayıcı kullanmanızı ve çevrimiçi uygulamaları kullanmadığınızda kapatmanızı,.öneririz.

Turkland Bank A.Ş., yukarıda belirtilen temel ilkelerdeki taahhütlere uyarak, Bankamıza duyduğunuz güvene saygı gösterecek ve güvenin sürekliliğini sağlayacak biçimde çalışacaktır. Bununla birlikte, hizmet sunduğumuz müşterilerimizin de verdikleri bilgilerin gizliliği konusunda kendilerinden beklenen hassasiyeti göstereceklerine inanmaktayız.

Gizlilik Açıklamamızda zaman içerisinde mevzuat değişiklikleri ve Banka uygulamalarından kaynaklanan değişiklikler yapılması durumunda güncel açıklamaya web sitemizden ulaşabilirsiniz.